5 ciekawostek z zakresu prawa pracy
Kodeks pracy to zbiór podstawowych przepisów, które określają prawa oraz obowiązki zarówno pracodawców, jak i pracowników. Składa się on z 15 działów obejmujących między innymi zasady dotyczące czasu pracy, urlopów, wynagrodzeń czy BHP. Wiele jego przepisów jest doskonale każdemu znana, niektóre z nich pozostają jednak pewnego rodzaju ciekawostką i to właśnie na 5 z nich skupiamy się w tym artykule.
Niewykorzystane dni urlopy przechodzą na kolejny rok
Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy niewykorzystany przez pracownika urlop w roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje, nie przepada, a przechodzi na kolejny rok. Tak zwane zaległe dni wolne pracownik musi jednak wykorzystać nie później niż do 30 września. Co istotne taki urlop może zakończyć się po tej dacie, o ile rozpoczął się przed nią.
100% wynagrodzenia za niezdolność do pracy to przywilej nie tylko kobiet w ciąży
Co do zasady zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi niezdolnemu do pracy, przebywającemu na zwolnieniu chorobowym przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia, które przez pierwszy miesiąc, przebywania na nim wypłaca mu pracodawca, a następnie ZUS. Istnieją jednak pewne wyjątki od tych przepisów, które pracodawca lub firma świadcząca na jego rzecz usługi kadrowo-płacowe musi wziąć pod uwagę przy wyliczaniu wysokości wynagrodzenia. 100% wynagrodzenia dla niezdolnego w danym okresie pracownika przysługuje bowiem:
w przypadku kobiet będących w ciąży,
osób, które uległy wypadkowi w drodze z lub do pracy,
osób, które zamierzają zostać dawcami narządów, komórek lub tkanek.
Osoby zwolnione przez pracodawcę mają prawo do dodatkowego urlopy na poszukiwanie pracy
Kolejną ciekawostką z zakresu prawa pracy, o której wie niewiele osób, jest to, że w przypadku, gdy to pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy, ma on prawo do dodatkowych dni wolnych, które poświęci na poszukiwanie nowej pracy. Zgodnie z art. 37 Kodeksu Pracy, pracownikowi przysługują:
2 dni wolne, jeśli okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie lub miesiąc,
3 dni wolne, jeśli okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące.
Szkoła średnia oraz studia wyższe wliczają się w okres czasu pracy brany pod uwagę przy obliczaniu wymiaru przysługującego wymiaru urlopu
Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu zależy nie tylko od przepracowanego przez niego okresu. Przy jego wyliczaniu specjaliści od spraw kadrowo-płacowych, tacy jak Biuro kadrowo-rachunkowe Składki i Podatki z Płocka biorą bowiem pod uwagę także lata nauki. Wszystko za sprawą tego, że zgodnie z art. 155 Kodeksu Pracy do stażu urlopowego za okres nauk wliczają się:
3 lata w przypadku ukończenia przez pracownika zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
5 lat w przypadku ukończenia przez pracownika średniej szkoły zawodowej (technikum),
4 lata w przypadku ukończenia przez pracownika średniej szkoły ogólnokształcącej,
6 lat w przypadku ukończenia przez pracownika szkoły policealnej,
8 lat w przypadku ukończenia przez pracownika szkoły wyższej niezależnie od uzyskanego tytułu naukowego.
Pracodawca może nie udzielić pracownikowi przysługującemu mu urlopu na żądanie
Zgodnie z art. 167 pracownik może wziąć w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie, a pracodawca jest obowiązany udzielić go mu we wskazanym przez niego terminie. Jednak jak w przypadku każdego urlopu pracodawca musi wyrazić na niego zgodę, w innej sytuacji niepojawienie się w pracy będzie równoznaczne z nieusprawiedliwioną nieobecnością. Co istotne ma on prawo do odmowy udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie, jeśli powoła się na przepisy zawarte w art. 100 Kodeksu pracy, a w szczególności § 2. pkt. 4, które mówią o tym, że pracownik jest obowiązany dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana