Co to audyt finansowy i jak się go wykonuje?
Audyt finansowy wcale nie musi się źle kojarzyć. Rewizja finansowa stanowi zwyczajne badanie. Jego celem jest potwierdzenie wiarygodności sprawozdania finansowego opracowanego przez przedsiębiorstwo. Jaki jest dokładnie jego zakres oraz na czym polegają jego 2 etapy? Dlaczego przeprowadzenie audytu finansowego jest takie ważne? Sprawdzamy w naszym artykule!
Czym jest i jaki jest zakres audytu finansowego?
Audyt finansowy w ramach usług rachunkowych przeprowadza się przez firmy audytorskie. Wykorzystuje się w tym celu różne techniki i metody badania. Do zadań biegłego rewidenta zaliczają się:
• roczne i półroczne badania sprawozdań finansowych,
• sprawdzanie pakietów sprawozdawczych na potrzeby zagranicznego udziałowca,
• weryfikację sprawozdań finansowych,
• badania – prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych i inwentaryzacji rocznej, planów zmian w firmie,
• ocenę – prawidłowości rozliczeń unijnych dotacji czy systemu finansowo-księgowego, które prowadzi się w przedsiębiorstwie.
Jak przebiega audyt finansowy?
Audyt finansowy finansowego sprawozdania umożliwia przeprowadzenie odpowiednich procedur oraz testów, które pozwalają określić, czy zaprezentowane w sprawozdaniu informacje są prawdziwe. Składają się na nie takie procedury i testy jak:
• sprawdzenie inwentaryzacji aktywów
• uzgodnienie kwot do źródłowych dokumentów,
• weryfikacja sald środków pieniężnych czy pożyczek,
• przegląd umów.
Istotne są także rozmowy z prawnikami jednostki czy pracownikami. Badanie pozwala także na ocenę metody rejestracji operacji, rzetelność ksiąg, zasad prowadzenia rachunkowości czy dokumentacji finansowej i systemu informatycznego.
Usługi rachunkowe tego typu składają się z 2 etapów. Zawiera:
- wstępną działalność – zaplanowane zbadanie systemu ewidencji jednostki. Obejmuje metodę rejestracji operacji gospodarczych, rzetelność ksiąg rachunkowych czy analizę plany kont. Sprawdza także prawidłowość, jak również używane procedury, które dotyczą metody ustalania i ewidencji podatku od towarów i usług. Zawiera także kontrolę prawnych podstaw czynności,
- prace zasadnicze – w ich ramach sprawdza się prawidłowe wyceny aktywów i pasywów na bilansowy dzień. Ustala się także wynik finansowy za obrotowy rok. Bada się sprawozdania finansowe i uwzględnia kryterium realności oraz kompletności informacji. Bada się również prawidłowości organizacji informacji dodatkowej czy badania sprawozdania z działalności jednostki za konkretny okres obrachunkowy.
Na koniec wnioski prezentuje się w formie opinii – raportu biegłego rewidenta.
Z jakiego powodu audyt finansowy jest istotny?
Jak się okazuje, wyniki wpływają na ocenę przedsiębiorstwa. Dlatego podstawą jest sprawozdanie finansowe, które potem jest oceniane przez otoczenie biznesowe. W związku z tym istotna jest weryfikacja wyników przez doświadczonego audytora finansowego. W związku z tym audyt powinien być czytelny i zrozumiały. Dobrze, aby firma lub biegły rewident wspierali klienta w opracowaniu sprawozdania finansowego. Powinno być rzetelne i charakteryzować się najwyższą jakością.
Audyt finansowy – podsumowanie
Audyt finansowy ochroni przed błędami czy niewskazanymi działaniami. Jego wyniki mogą zapobiec podobnym błędom, podobnie jak specjalistyczne doradztwo czy opinie biegłych rewidentów. W przypadku braku błędów stanowi on końcowy etap na temat okresu, który obejmuje sprawozdanie. Jeśli wystąpią błędy, wówczas warto je wziąć pod uwagę i zacząć odpowiednio działać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana