Jak zadbać o finanse osobiste?
Finansami osobistymi często określa się finanse gospodarstw domowych. Składa się na nie jednak wiele procesów. Wiążą się z organizowaniem, gromadzeniem oraz gospodarowaniem środków finansowych. Zajmują się tym osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W związku z tym pojęcie to może oznaczać majątek jednej osoby bądź całej rodziny. Jak o niego zadbać? Jak się można zabezpieczyć? Czym jest poduszka finansowa? Odpowiadamy!
Czym właściwie są finanse osobiste?
Finanse i rachunkowość często się łączy. Termin finanse osobiste występuje w ujęciu bankowym, jak i prywatnym. Dotyczy przy tym każdego gospodarstwa domowego. Do podstawowych zadań finansów osobistych należy zarządzanie majątkiem. Nie tylko sprowadza się to do jego gromadzenia, ale także powiększania dzięki różnym inwestycjom. Aby to osiągnąć, należy poznać główne zasady i sposoby zabezpieczania finansów.
Od czego zacząć dbać o własne finanse?
Najlepiej wystrzegać się w domowym budżecie chaosu. Dlatego lepiej nie robić tego samodzielnie, ale skorzystać z firmy specjalizującej się w finansach osobistych. Dobrze jest jednak ustalić podstawowe zasady. Zaliczają się do nich:
- kontrola zarobków – jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają różne źródła dochodu albo swoje wynagrodzenie zyskują w firmie kilku przelewów. Rozplanowanie wydatków będzie możliwe przy policzeniu przychodów w konkretnym miesiącu,
- lista stałych wydatków – rozpisz cykliczne opłaty. W każdym kolejnym miesiącu dołączaj do nich wydatki, które pojawią się raptownie lub których wysokość jest zmienna. W ten sposób otrzymasz wiedzę na temat tego, ile zarobisz oraz ile musisz wydać na aktualne sprawy,
- zaplanowanie budżetu – zaplanuj wysokość pieniędzy, które możesz wydać na codzienne wydatki i tego się trzymaj. Dotyczy to szczególnie artykułów higienicznych i spożywczych.
Aby uniknąć płacenia za dużo za artykuły spożywcze, opracuj listę zakupów. W przypadku zaplanowania posiłku dokup tylko te produkty, które są potrzebne. W sytuacji, gdy produkty spożywcze w domu nadają się do spożycia, nie kupuj nowych. Jednak nabiał, mięso czy warzywa i owce nie przetrwają. Przetrwają za to suche produkty, przyprawy czy płatki kukurydziane. Od czasu do czasu sprawdzaj zawartość zapasów i planuj posiłki. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze. W przypadku wyjazdu nie rób zakupów i nie kupuj żywności, która się zepsuje.
Finanse bardzo osobiste – nie wyrzucaj jedzenia, tylko kupuj mniej. Zadbaj o swoje finanse z pomocą specjalisty!
Zabezpieczenie finansów osobistych
W życiu mogą się zdarzyć nieprzewidzianie wydatki takie jak awaria pralki czy uszkodzone auto. Dlatego warto wcześniej przygotować fundusz awaryjny. Powinien się składać z co najmniej tysiąca złotych. W przypadku większych kosztów i sytuacji na przykład utraty pracy pomocna będzie tak zwana poduszka finansowa. Jest ona tożsama z kosztami wynoszącymi od 3 do 12 miesięcy. Weź jednak pod uwagę:
- ilość domowników,
- liczbę źródeł dochodu,
- ryzyko utraty dochodów.
Dzięki poduszce finansowej będziesz zabezpieczony pieniężnie i psychicznie. Poduszka finansowa to fundusz bezpieczeństwa. Stanowią ją pieniądze, które zostały odłożone na czarną godzinę w celu zabezpieczenia finansów przed nieszczęśliwymi wypadkami. Wszystko zależy od miesięcznych wydatków. Wartość minimalna powinna odpowiadać 3-miesięcznym wydatkom, optymalna – 6 a wartość idealna 12-miesięcznym wydatkom. W tym celu stwórz nowe konto bankowe i wpłacaj tam regularnie środki pieniężne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana