Czy zadłużanie firmy może być pozytywne?
Prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach nie jest takie łatwe. Wysoka inflacja, coraz większe podatki, pandemia czy obecna sytuacja na Ukrainie – wszystko to powoduje, że coraz więcej firm się zadłuża, co w konsekwencji prowadzi do utraty płynności finansowej i bankructwa. Jednak są sytuacje, w których odpowiednie zadłużanie firmy może przynieść pozytywne skutki! Co ciekawe, zbyt niskie zadłużenie może świadczyć o słabym zarządzaniu firmą!
Pozytywne skutki zadłużenia firmy
Zadłużenie firmy świadczy źle o jej sytuacji finansowej i kojarzy się większości z nas ze zbliżającym się bankructwem i upadłością firmy. Jednak nie powinno! Zewnętrzne źródła finansowania, czyli kredyty lub pożyczki powodują wzrost rentowności i wpływają pozytywnie na rozwój firmy. Zatem przemyślane pożyczki, ciągła kontrola finansów i regularne zmniejszanie zadłużenia może być jak najbardziej pozytywne dla przedsiębiorstwa.
Firmy zadłużone, które dobrze wykorzystują swoje finanse, z pewnością osiągną sukces i podniosą wskaźnik rentowności. Jednak często zadłużone przedsiębiorstwa popadają w kłopoty z uwagi na brak płynności finansowej i niskie zyski. Systematyczna ocena stanu zadłużenia pozwoli przeprowadzić nie tylko analizę struktury zadłużenia, ale również pozwoli przeanalizować zdolność przedsiębiorstwa do obsługi długu. W ocenie kondycji finansowej z pewnością pomogą wskaźniki zadłużenia i bieżącej płynności.
Wykonaj analizę zadłużenia!
Dobrym sposobem na ocenę poziomu zadłużenia jest przeprowadzenie analizy zadłużenia, która pokaże, co jest podstawowym źródłem finansowania firmy, a także da odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorca ma problemy z bieżącym regulowaniem zobowiązań i należności. Dzięki niej przedsiębiorca dowie się więcej o funkcjonowaniu swojej firmy z finansowego punktu widzenia – podpowiada specjalista z Kancelarii Burkot Legal z Łodzi, której usługi obejmują również analizę sytuacji zadłużenia firmy.
Analiza zadłużenia to ogromne źródło wiedzy dla osób, które chcą zainwestować pieniądze w akcje spółki. Co więcej, będą umieć na jej podstawie ocenić poziom bezpieczeństwa i realne szanse na zyski. Jest to także źródło wiedzy dla banków, które dzięki analizie zadłużenia będą potrafiły oszacować ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Analizę zadłużenia warto jednak poprzedzić wykonaniem analizy przepływów finansowych i rentowności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana