Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej firmie?
Zanim zaczniesz prowadzenie działalności gospodarczej, musisz wybrać formę opodatkowania. Zgłasza się ją we wniosku CEIDG-1, który służy do rejestrowania jednoosobowej firmy. Jednak sposobów na rozliczenie firmy jest kilka, co może utrudniać podjęcie decyzji osobie niezaznajomionej z tematem podatków. W takiej sytuacji warto wcześniej poznać ich charakterystykę oraz korzyści dla przedsiębiorcy. O tym przeczytasz w poniższym artykule!
Sposoby księgowania zdarzeń podatkowych w jednoosobowej firmie
Podstawową formą rozliczenia dokumentów księgowych jest prowadzenie pełnej księgowości. Korzystają z niej zwykle duże firmy i przedsiębiorstwa, co jest wymagane prawnie. Natomiast dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest to opcja raczej zbędna. Wynika to również z wyboru formy opodatkowania. Małe firmy mogą skorzystać z podatku rozliczanego na podstawie książki przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej (obecnie niedostępna dla nowych firm). Jak wskazują specjaliści z biura rachunkowego BMJ Kancelaria, jednoosobowa działalność gospodarcza może dzięki nieprzekraczaniu rocznego limitu obrotów rozliczać się na podstawie księgowości uproszczonej.
Korzyści z uproszczonej formy księgowania
Pierwszy plus to oczywiście koszty. Dla jednoosobowej firmy każdy wydatek może być na początku uciążliwy, dlatego lepiej wybrać najmniej kosztowną opcję na rozliczenie się z fiskusem. Im prostszą opcję rozliczenia wybierzesz, tym mniejszy wydatek poniesiesz na skorzystanie z takich usług w biurze rachunkowym.
Co więcej, uproszczona księgowość może okazać się na tyle prosta, że samodzielnie poradzisz sobie z księgowaniem zdarzeń podatkowych i opłacaniem podatku. Dla początkujących przedsiębiorców może to być spore wyzwanie, ale już po kilku tygodniach prowadzenia firmy, można poznać podstawowe zagadnienia podatkowe przydatne na co dzień.
W jednoosobowej działalności gospodarczej warto jednak wziąć pod uwagę wsparcie biura księgowego. Dlaczego? Z czasem może pojawić się więcej dokumentów do księgowania, co zabiera czas, który można poświęcić na wykonywanie zleceń. Gdy pojawiają się pracownicy, zwiększa się też odpowiedzialność podatkowa. Dlatego po pewnym czasie lepiej jest przejść na obsługę księgowości przez profesjonalne biuro rachunkowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana