Kto musi składać rozliczenia podatkowe?
Rozliczenia podatkowe to zbiór dokumentów, które powinny być składane w urzędzie skarbowym przez każdego przedsiębiorcę, który osiąga jakiekolwiek dochody. Trzeba też zaznaczyć, że rozliczenie obowiązuje również w przypadku strat. Właściciel małej firmy, gdzie dochody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, również ma taki obowiązek. Jakiego rodzaju deklaracje podatkowe powinien składać przedsiębiorca?
Jakich formularzy używają do rozliczeń przedsiębiorcy?
Właściciele firm składają zeznania w różny sposób. Wszystko zależy od tego, na jakich zasadach naliczane są podatki. Czas, w którym obowiązuje złożenie tych dokumentów, również bywa inny.
Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych, to używa formularza PIT-36. Zeznanie powinien oddać do 30 kwietnia następnego roku. PIT-36L używany jest w przypadku rozliczania się za pomocą podatku liniowego. Ryczałt wymaga formularza PIT-28 i trzeba go oddać do 28 lutego roku następnego, natomiast PIT-16A odpowiada karcie podatkowej i powinien być złożony do 31 stycznia.
Wielu przedsiębiorców nie wypełnia samodzielnie deklaracji podatkowych. Czynią to za nich zewnętrzne firmy takie, jak Biuro Rachunkowo-Prawne ABICUS. Takie rozwiązanie bywa wygodne dla właścicieli firm, którzy obawiają się, że nie zrobią tego poprawnie, bądź że nie znajdą wystarczająco dużo czasu, by sprawnie zrobić to przed terminem.
Płatnicy podatku VAT
Przedsiębiorcy, którzy są płatnikami VAT-u, czyli podatku od towarów i usług, również powinni składać stosowne rozliczenia. W naszym kraju stawka ta wynosi 23%, jednak są przypadki, gdy jest ona niższa. Obecne są również wyjątki zwolnień z tego podatku. W tej kwestii istnieje sporo wyjątków, ponadto przepisy zmieniają się bardzo często. Dlatego też przy rozliczaniu VAT-u warto skorzystać z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego.
Inne rodzaje podatków, płacone przez przedsiębiorców
Rozliczenia podatkowe dotyczą wielu innych sytuacji i zdarzeń w działalności przedsiębiorstw. Przykładem może być podatek od czynności cywilno-prawnych, płacony wtedy, gdy kierownictwo firmy podpisuje umowy sprzedaży, darowizny, pożyczki lub podobnych.
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność na terenie nieruchomości, której jest właścicielem, jest obowiązany płacić podatek od nieruchomości. Natomiast jeżeli w firnie są samochody i inne pojazdy używane do prowadzenia działalności, to konieczne jest rozliczeni podatku od środków transportu. Inne podatki do rozliczania, to podatek cukrowy, handlowy czy podatek od alkoholu w małych butelkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana