Jakie podatki muszą płacić polscy przedsiębiorcy?
Mianem podatku określa się obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa. Ma ono charakter przymusowy i jest jednocześnie bezzwrotne oraz nieodpłatne. Zebrane fundusze są wykorzystywane przez organy państwowe podczas realizowania zadań publicznych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jakie podatki płacą właściciele firm w Polsce?
Podatek dochodowy
Podatek dochodowy to świadczenie, którego podstawą do wyliczenia jest uzyskany dochód. Wielkość kwoty do zapłacenia zależy od formy opodatkowania, jakiej podlega dany przedsiębiorca. Wykorzystywanesposoby rozliczania dochodu to:
skala podatkowa — wynosi 18% dla dochodu poniżej 85 528 zł i 32% powyżej wymienionej kwoty,
podatek liniowy — stanowi 19% niezależnie od osiągniętego dochodu,
ryczałt — przy korzystaniu z tej formy opodatkowaniu podlega sam przychód. Wysokość kwoty do opłacenia zależy od specyfiki prowadzonej działalności,
karta podatkowa — to uproszczona metoda poboru podatku bez konkretnej podstawy. Jest ustalana przed Naczelnika Urzędu Skarbowego po złożeniu PIT-16 do 20 dnia pierwszego miesiąca roku.
VAT — podatek od towarów i usług
VAT to podatek od wartości dodanej. Wyróżnia się kilka stawek tego podatku, jednak podstawową jest podstawa wynosząca 23%. Oblicza się go poprzez odjęcie od kwoty sprzedaży danego produktu kosztów jego produkcji.
Pomocy w wypełnianiu deklaracji podatkowych w zakresie podatku VAT udzielaj np. Biuro Rachunkowe Praktyk.
Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości to świadczenie zapłacone od gruntów, budynków, budowli, których właścicielem jest osoba prowadząca firmę. Określa się go jako podatek lokalny. Oznacza to, że wysokość opodatkowania ustala co roku organ wykonawczy dla danej gminy — prezydent, burmistrz, wójt.
Niektóre grunty i nieruchomości, takie jak np. użytki rolne, grunty z drzewami i krzewami czy lasy, są zwolnione z opodatkowania.
PCC — podatek od czynności cywilnoprawnych
Podatek od czynności cywilnoprawnych odnosi się do niektórych typów transakcji i zazwyczaj stanowi 1% lub 2% ich wartości.
Dotyczy m.in. umów takich jak: umowa sprzedaży, umowa pożyczki pieniędzy, umowa darowizny, umowa o dział spadku, umowa o zniesienie współwłasności, ustanowienie hipoteki czy umowa spółki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana